Blog
Czy warto prowadzić samemu księgowość?
Każda osoba, która decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, musi dokonać szeregu wyborów. Jeden z nich odnosi się do tego, w jaki sposób prowadzić księgowość. Wiele firm decyduje się na to, aby powierzyć to zadanie profesjonalnemu księgowemu bądź księgowej. Osoba taka ma wykształcenie i wiedzę potrzebną do tego, aby w pełni fachowo zajmować się księgami rachunkowymi.
Obsługa przez biuro rachunkowe z certyfikatem Ministerstwa Finansów - co to oznacza dla przedsiębiorcy?
Wielu ludzi poszukując odpowiedniego biura rachunkowego, zwraca między innymi uwagę na zakres czy też cenę usług. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak istotne obecnie jest także posiadanie przez biuro certyfikatu Ministerstwa Finansów.
Formy opodatkowania - co wybrać zakładając firmę?
Podczas zakładania firmy wielu przedsiębiorców zastanawia się, na jaką formę opodatkowania się zdecydować. Podjęcie dobrej decyzji jest niezwykle czasu i zdecydowanie powinniśmy dać sobie trochę czasu - dobrym pomysłem będzie także konsultacja z dobrym księgowym. Możemy wybierać wśród kilku dostępnych form opodatkowania. Jakie to są formy? Która jest najkorzystniejsza? Sprawdź!
Z jakich elementów składa się księga przychodów i rozchodów?
Księga przychodów i rozchodów (KPiR) jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia ewidencji księgowej przez małych przedsiębiorców. Ma ona za zadanie przedstawiać wszystkie przychody ze sprzedaży i koszty, jakie poniósł przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością. Jakie elementy w sobie zawiera?
Podatek VAT bez tajemnic. Co warto o nim wiedzieć?
Podatek od towarów i usług, zwany także podatkiem od wartości dodanej, funkcjonuje w Polsce od 1993 roku. Obowiązuje on również w innych krajach Unii Europejskiej. Jego wartość doliczana jest do wartości netto transakcji kupna-sprzedaży, dlatego dotyczy tak sprzedawców, jak i nabywców. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym tekście.
Czy można zmienić biuro rachunkowe?
Rzetelnie prowadzona księgowość pozwala skupić się przedsiębiorcy na prowadzonej działalności. Nie musi się on przejmować prowadzeniem ksiąg rachunkowych, dostarczaniem faktur czy rozliczeń. Jednak zdarza się, że pojawiają się problemy księgowe, dokumentacja skarbowa nie jest prowadzona prawidłowo, a księgowy nie posiada wystarczającej wiedzy, aby rozwiązać sporne sytuacje. Wtedy warto rozważyć zmianę specjalisty, co wcale nie jest trudne.
Czym jest JPK i kto jest zobowiązany do jego sporządzania?
JPK, czyli jednolity plik kontrolny, to wprowadzone przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie, którego celem jest usprawnienie organów podatkowych i standaryzację przekazywania danych elektronicznych. Dzięki temu można szybciej przeprowadzać czynności kontrolne i identyfikację nieprawidłowości w zakresie rozliczeń podatku VAT. Sprawdź, na czym polega JPK i kogo obowiązuje.
Kto może korzystać z kwartalnego rozliczania podatku dochodowego?
Przedsiębiorcy mogą wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w systemie miesięcznym lub kwartalnym. Drugie rozwiązanie wymaga jednak spełnienia kilku warunków. W tym artykule dowiesz się, jakie podmioty mogą rozliczać podatek dochodowy kwartalnie i jakie obowiązują ich terminy.
Współpraca z biurem rachunkowym – o czym należy pamiętać?
Pracownicy biura rachunkowego mogą pomóc przedsiębiorcy w prowadzeniu większej i mniejszej firmy. Zajmują się na przykład rozliczeniami podatkowymi, dokumentacją i analizą zysków i strat oraz sprawami kadrowo – płacowymi.
Najczęstsze błędy rachunkowe popełniane przez przedsiębiorców
Prowadzenie księgowości działalności gospodarczej nie jest prostym zadaniem, wymaga wiele wiedzy oraz zaangażowania. Przepisy dotyczące rozliczeń ciągle się zmieniają, więc nic dziwnego, że osoby, które nie są księgowymi, mogą popełniać błędy. Prowadzenie biznesu i wszystkich spraw księgowych nie jest prostym zadaniem! Jakie błędy najczęściej popełniają przedsiębiorcy i jak ich unikać?